Wyposażenie dzielimy na podstawowe obowiązkowe wyposażenie zawodnika – które jest obligatoryjne na każdych zawodach (poza jednym wyjątkiem o którym poniżej) w narciarstwie wysokogórskim organizowanych w ramach PZA oraz dodatkowe obowiązkowe wyposażenie zawodnika, które organizator może uznać za obligatoryjne ze względu np. na aktualne warunki na trasie zawodów lub inne czynniki i ogłasza to w swoich materiałach informacyjnych oraz odprawie głównej przed zawodami.
Pełne informacje o wyposażeniu znajdziecie w rozdziale III Regulaminu NW PZA, który dla zawodników nie znających języka polskiego przetłumaczyliśmy także na język angielski.
Poniżej przedstawiamy Wam uproszczoną tabelę wyposażenia obowiązkowego podstawowego i obowiązkowego dodatkowego dla zawodnika startującego w zawodach.
Wyjątek!
W przypadku oznakowanych i całkowicie zabezpieczonych tras narciarskich, optymalnej pogody i warunków śnieżnych, braku występowania zagrożenia lawinowego organizator może, po uzgodnieniu z delegatem technicznym, usunąć z listy obowiązkowego sprzętu i wyposażenia:
1. Jedną nieprzepuszczającą wiatru i wodoodporną warstwę ubrania górnej i dolnej połowy ciała
2. Zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopata)
Odzież
Jeżeli chodzi o ilość warstw odzieży bo to jest coroczne pytanie wielu uczestników to sytuacja jest podobna.
Górna połowa ciała
Wymagane są 3 warstwy odzieży:
1. Oddychająca koszulka (z lub bez rękawów)
2. Warstwa właściwa z długimi rękawami
3. Kurtka przeciwwiatrowa z długimi rękawami – Jury zawodów na odprawie decyduje czy jest obowiązkowa
Dolna połowa ciała
Wymagane są 2 warstwy odzieży:
1. Warstwa właściwa
2. Spodnie przeciwwiatrowe – jury zawodów na odprawie decyduje czy są obowiązkowe
Uwaga!
Dodakowo jeżeli Jury zawodów zdecyduje na podstawie aktualnych warunków i po konsultacji ze służbami ratowniczymi wymagana może być do:
– założenia podczas całego czasu trwania zawodów
– lub jako awaryjny element w plecaku 4 górna termiczna warstwa odzieży(puchówka, primaloft)
Decyzja zostaje ogłoszona najpóźniej na odprawie przed zawodami.
FAQ
1. Czy na verticalu będą potrzebne wszystkie powyższe warstwy?
Nie, na verticalu organizator ogłasza, które elementy są wymagane na podstawie aktualnych warunków i w wersji minimalnej mogą to być: 1 warstwa dolna, 2 warstwy górne (bielizna i warstwa właściwa).
Na przykład często na Zawodach im. Kuby Soińskiego – Night Vertical Race decyzją organizatora są wymagane 3 warstwy górne (jedna w plecaku) i dwie warstwy dolne (jedna w plecaku), możemy się domyślać, że spowodowane jest to tym, że zawody odbyły się w nocy oraz na górnej stacji z powodu wirusa nie ma depozytu ubrań.
2. Mam gruby softshell i jestem zimnolubny, czy jeżeli organizator tak zdecyduje, muszę posiadać 4 warstwy?
Tak, zawody to nie wycieczka turystyczna zupełnie inaczej działa tutaj termika twojego ciała. Ilość warstw jest podyktowana zawsze względami bezpieczeństwa w przypadku wypadku i konieczności oczekiwania na pomoc w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zatem w takim wypadku poradź się bardziej doświadczonych zawodników jak się ubrać.
3. Czy warto pytać się sędziów czy mój ubiór jest odpowiedni?
Nie, sędzia w najgorszym wypadku może Cię nie dopuścić lub zdyskfalifikować. Zapytaj organizatora, najlepiej na odprawie przed zawodami lub e-mailowo.
4. Dlaczego tak jest?
Regulamin jest opracowany na podstawie regulaminu zawodów międzynarodowej federacji narciarskiej ISMF i jest tworzony na bazie wieloletnich doświadczeń z wydarzeń na całym świecie.
Jeżeli macie pytania do innych punktów regulaminu albo ogólnie zawodów w narciarstwie wysokogórskim – piszcie do nas strzelecki@kw.krakow.pl