Bazą 35 Memoriału Jana Strzeleckiego w 2023 r. było Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki.
Pierwotnie start Memoriału zaplanowano na godz. 10.30 w sobotę 11 marca 2023 r. na zamarzniętej tafli Morskiego Oka niedaleko Schroniska PTTK Morskie Oko, a trasa miała przebiegać przez Szpiglasową Przełęcz do Wielkiego Stawu Polskiego. Potem zaplanowany był podbieg w kierunku Koziego Wierchu, a następnie zjazd w okolice rozejścia się szlaków do Doliny Pustej i na Przełęcz Zawrat. Po zjeździe zawodnicy mieli kierować się na Kozią Przełęcz. Z Koziej Przełęczy przez Zmarzły Staw zawodnicy mieli dotrzeć do Przełęczy Zawrat, a stamtąd już długi zjazd do mety zlokalizowanej obok Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Ze względów pogodowych (opad śniegu połączony z bardzo silnym wiatrem) i pogarszającej się sytuacji lawinowej (ogłoszono przed zawodami 3 stopień zagrożenia lawinowego) nie było możliwości bezpiecznego rozegrania zawodów na planowanej trasie podstawowej jak i alternatywnej (z przeniesionym startem w okolice Wodogrzmotów Mickiewicza).
Po konsultacjach z TOPR i po poinformowaniu TPN i PKL impreza została przeniesiona na trasę awaryjną w okolice Kasprowego Wierchu.
Pogoda była tak niesprzyjająca, że przestała kursować kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz wyciągi krzesełkowe w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej.
Start został zlokalizowany niedaleko Schroniska Górskiego PTTK Murowaniec i Ośrodka Szkoleniowego PZA „Betlejemka” przy szlaku turystycznym.
Punktualnie o godz. 11.00 zawodnicy wystartowali niedaleko „Betlejemki” w okolicach Schroniska PTTK Murowaniec na trasę awaryjną 35 Memoriału Jana Strzeleckiego w narciarstwie wysokogórskim. Uczestnikom Memoriału przygotowano trasę długości prawie 13 km z blisko 1850 m przewyższenia i modyfikacjami w postaci dodania odcinków technicznych, których nie było w pierwotnej wersji uruchomionego wariantu trasy awaryjnej.
Start został zlokalizowany niedaleko Schroniska Górskiego PTTK Murowaniec i Ośrodka Szkoleniowego PZA „Betlejemka” przy szlaku turystycznym.
Po starcie zawodnicy pobiegli szlakiem w okolice dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Dolinie Gąsienicowej i dalej wzdłuż nartostrady na Suchą Przełęcz.
Ostatnie 300 m przed punktem kontrolnym na Suchej Przełęczy zawodnicy pokonali w rakach.
Na przełęczy po przepięciu się do zjazdu zawodnicy kierowali się do Doliny Goryczkowej trasą narciarską PKL w okolice dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Dolinie Goryczkowej.
Tam nastąpiło przepięcie do podejścia i szlakiem skiturowym zawodnicy wrócili na Kasprowy Wierch gdzie ostatnie ok. 200 m przed szczytem Kasprowego Wierchu pokonywali w rakach.
Następnie zawodnicy powtórzyli zjazd trasą narciarską PKL w okolice dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Dolinie Goryczkowej.
Po ponownym przepięciu do podejścia wrócili na Kasprowy Wierch i zjeżdżali do mety zlokalizowanej niedaleko Schroniska Górskiego PTTK Murowaniec i Ośrodka Szkoleniowego PZA „Betlejemka” przy szlaku turystycznym.
Do godziny 14.30 wszyscy zawodnicy dotarli do mety.
Oprócz podstawowej klasyfikacji Memoriału zaplanowano klasyfikację dla członków Klubu Wysokogórskiego Kraków (organizatora Memoriału) oraz klasyfikację ratowników górskich.
35 edycja Memoriału również była zaliczana do cyklu Pucharu Polski PZA w Narciarstwie Wysokogórskim i w związku z tym zawodnicy byli także sklasyfikowani wg. klasyfikacji Pucharu Polski.
Podobnie jak w 2022 r. odbyła się rywalizacja o Nagrodę im. Jerzego „Jorgusia” Zachorowskiego.
Dla dzieci poniżej 15 roku życia przygotowano gry terenowe w okolicach bazy Memoriału czyli Schroniska PTTK im. W. Pola w Dolinie Roztoki, które wymyśliła i poprowadziła nasza klubowa koleżanka Ula Zimny.
Zawodnicy startowali w formule sportowej – indywidualnie, a czas był mierzony nieprzerwanie od startu do mety.
Ostateczną wersje trasy zawodów, memoriałowy plakat autorstwa Klary Kantorowicz oraz pełne wyniki wszystkich klasyfikacji znajdziecie w odpowiednich zakładkach Edycji 2023.