Nagroda im. Jerzego „Jorgusia” Zachorowskiego


Nie wystarczy pobiec, trzeba przewidzieć. 
Jorguś w masywie des Ecrin, kwiecień 1991

Podczas tegorocznego Memoriału Jana Strzeleckiego w Narciarstwie Wysokogórskim zostanie przyznana specjalna nagroda w klasyfikacji „Przewidywalny Podbieg”. Zawodnicy będą musieli oszacować czas podbiegu, oceniając teren i swoje przygotowanie kondycyjne.

Nagroda im. Jerzego „Jorgusia” Zachorowskiego (1955-2017), wieloletniego uczestnika i sędziego zawodów, odwołuje się do historii Memoriału. Pomysł został wiele lat temu zaczerpnięty z zawodów skialpinistycznych organizowanych we włoskich Alpach.

W Memoriale Strzeleckiego jedyny raz wykorzystano go w 1992 r. na Polanie Chochołowskiej, gdzie Memoriał rozegrano wspólnie z włoskim Trofeo Carlo Marsaglia, organizowanym przez Ski Club w Turynie. – Bieg z licytacją jest niełatwy. Nie liczył się tylko czas podbiegów i zjazdów, ale każdy zawodnik, znając profil trasy, musiał ocenić, jak długo będzie biegł, co wpływało na punktację. To wymagało niesamowitej znajomości swojego organizmu i terenu – wspomina Karol Życzkowski.

Przed startem organizatorzy podadzą szczegółowe informacje dotyczące trasy podbiegu. Zawodników czeka niełatwe wyzwanie. Jeżeli czas zespołu będzie krótszy, niż ten zadeklarowany, do klasyfikacji zaliczony zostanie czas podany przed startem. Jeżeli dłuższy, za każdą sekundę spóźnienia doliczone zostaną dodatkowe dwie sekundy.

Przyznanie tej dodatkowej nagrody nie wpływa na ogólną klasyfikacje Memoriału.

Dlaczego warto spróbować?

  1. Bo start w “Jorgusiu” jest połączony ze startem w głównej części Memoriału więc nie trzeba robić nic więcej poza wystartowaniem w Memoriale.
  2. Bo aby wygrać tą konkurencje niekoniecznie trzeba być akurat najszybszym na mecie “Jorgusia”.
  3. Bo aby wygrać nagrodę im. “Jorgusia” należy umiejętnie połączyć swoją kondycję                     z analitycznym myśleniem.
  4. Bo nawet jeśli nie ukończysz Memoriału (wyjątek – dyskwalifikacja przez organizatora Memoriału), ale ukończysz odcinek zawodów zaliczany do “Jorgusia” będziesz klasyfikowany w tej konkurencji.

A o co chodzi w tej konkurencji?

  1. Nagrodę im. Jerzego “Jorgusia” Zachorowskiego otrzyma zawodnik, który zwycięży                 w klasyfikacji tzw. „Przewidywalnego Podbiegu”, wg której rozgrywano w Alpach zawody „Trofeo Marsaglia”, a także Memoriał Jana Strzeleckiego w Dolinie Chochołowskiej w 1992 r.
  2. Zawodnik przed startem “deklaruje” Organizatorowi Memoriału czas, w którym pokona odcinek trasy zawodów wyznaczony do rozegrania konkurencji o nagrodę “Jorgusia”.

Kto wygra nagrodę im. Jerzego “Jorgusia” Zachorowskiego?

Wygrywa ten zawodnik, który najlepiej “trafi” ze swoim czasem, który zadeklarował przed startem na odcinek zawodów zaliczony do tej konkurencji w swój czas osiągnięty na trasie odcinka zawodów zaliczanych do “Jorgusia”.

A co jeśli zawodnik przybędzie na metę “Jorgusia” szybciej niż zadeklarował to na starcie?

Zawodnikowi, który osiągnie lepszy czas niż zadeklarował to na starcie “Jorgusia” zalicza się do końcowej klasyfikacji “Jorgusia” czas gorszy czyli ten, który deklarował na starcie “Jorgusia”.

A co jeśli zawodnik przybędzie na metę “Jorgusia” później niż zadeklarował  to na stracie?

Zawodnikowi, który osiągnie gorszy czas niż zadeklarował to na starcie “Jorgusia”  zalicza się do końcowej klasyfikacji “Jorgusia” czas gorszy czyli przybycia na metę “Jorgusia” powiększony o iloczyn różnicy czasu przybycia i czasu deklarowanego przez współczynnik zależny od parametrów trasy “Jorgusia”.

A co jeśli zawodnicy osiągną w końcowej klasyfikacji “Jorgusia” identyczne czasy?

W przypadku jeśli zawodnicy będą mieli końcowe czasy w klasyfikacji “Jorgusia” identyczne to wygrywa ten zawodnik, który miał lepszy czas osiągnięty na odcinku zawodów zaliczanych do “Jorgusia”.

Panie i Panowie będą klasyfikowani osobno.

Poniżej szczegółowe informacje na temat Nagrody im. Jerzego “Jorgusia”.